Pevnost Volterraio (Elba)

Ahoj všem turistům,
zdravím z výšlapu na pevnost Volterraio, počasí nám docela přálo, ani vedro ani zima, a nakonec ten výhled..

Každému kdo zavítá na ostrov Elbu lze jedině doporučit.

Hezký den Martin a Edita

Ratace pohlednicí

Pevnost Volterraio patří mezi jedny ze symbolů Elby. Výstup sice není zrovna nedělní procházka, ale zas až tak strašné to není, cca 2 km pod pevností je pěkné odpočívadlo, kde už snad každý řidič po krušném tréninku jak točit volantem rád auto odstaví. Na výlet do této oblasti je vhodné si ponechat dostatek času ne jen protože se jedná o oblast s nejstmějššími horami a nejstrmějššími útesy na ostrově, ale hlavně protože budete projíždět mimořádně kouzelnou krajinou a uvidíte sami, že nezpočet vyhlídek a odpočívadel, které jsou jedno krásnější ež druhé vám zaberou opravdu hodně času a pokud na dvou, či třech zastavíte tím spíš vám to nebude stačit a s každým další už nevynecháte alespoň krátkou zastávku.

Ohledně náročnosti výšlapu a pevnosti Volterraio jako takové, se výšlapu vůbec nebojte, pevnost má nadmořskou výšku pouze 394m a v polovině cesty jsou pozůstatky přilehlých staveb pevnosti, zříceniny opevnění a hlavně hezké posezení, kde si můžete odpočinout a za pěkného počasí se pokochat i krásným výhledem na ostrovy a krásný záliv přístavního města Portoferraio. Vlastní pevnost je pravděpodobně oficiálně uzavřena, ale pokud budete jen trochu hledat tak na pravé straně od přístupové cesty neleznete sice už ne tak pohodlný vstup, ale rohodně cestu za dobrodružstvím, no pokud opravdu i přes zákaz chcete zkoušet lézt dovnitř tak si raději vemte baterku... Další příjemná skutečnost, na kterou nelze poukázat, je že ačkoli jsme byli na Elbě respektive na výletě na pevnost Volterraio v plné sezóně potkali jsme cestou asi jen dva páry jiných turistů.

 

Z pevnosti Volterraio míříme do města Rio Marina, kopočky jsou pro změnu nahoru i dolu bohatě zdobeny serpentínami. Cestou jsem minuli město Rio nell'Elba, které nás moc nezaujalo, a tak bez velkého zdržení jedeme dál směr Rio Marina. Rio Marina jeden ze tří přístavů východní části Elby. Dominantou přístavu je strážní věž s hodinami a mnoho domů v sobě nezapře ještě nedávnou hornickou minulost těžby železa, což je vidět ve všech omítkách, které hrají všemi odstíny čevené až rezavé barvy. Jako všude na Elbě jsme mohli vybírat z mnoha cukráren a vinárniček. Vinárničky zpravidla s možností posezení na zahrádkách a cukrárny vždy s užasnými zmrzlinami.... Náš tip je malé bistro v přístavu kousek od pokladen na lístky na trajekty, kde dostanete nejlevnější rozlévané prosecco (šumivé víno - po našem šampaňské), a k tomu mističku oliv za pouhých 2,5 Eur (pro upřesnění polohy může sloužit i průchodu do městských hradem bezprostředně vedle bistra). Přístav má pouze jedno molo pro linku do Piombiono (Itálie pevnina cca 45 min). Trajetky společností Moby nebo Torremar se na molu střídají cca v intervalech 2 hodin, takže opravdu žádný velký ruch ale spíš poklidné přístavní město nás svým kouzlem, sice možná i trochu vlivem těch výborných bublinek natolik upoutalo, že jsem si jej na konci pobytu vybrali jako přístav pro cestu domů. Při plánování cesty domu jsme si umyslně nechali nějakou tu časovou rezervu aby jsem si čekání na trajekt mohli spříjemnit příjemným posezením v námi objevené užasné kavárničce u rozlévaného prosecca.

Další možným směrem cesty je město Cavo, cestou jsme minulu staré již zrezivělé konstrukce nakládacích ram, které trčí do moře jako němý svědci těžební minulosti rud na ostrově. (---- ---- ----- doplnit fotografii --- ---- ---- ) Teď už cestou téměř po pobřeží, ale poměrně vysoko vytesanými silnicemi nad útesy se nám otevíralo nespočet úchvatných panoramatických výhledů na přilehlé zátoky, moře a ostrov Isola dei Topi (v překladu ostrov myší)(---- ---- ----- doplnit fotografii --- ---- ---- ). Cavo je bylo založeno římany jako nejseverněji položené město ostrova, mi jsme se zde zdrželi pouze na koupání, protože se nám líbila zdejší městská pláž, která nebyla nijak přeplněná turisty, hezké malé kamínky, dobré parkování zdarma téměř u pláže, a po hodinách v autě i nutné osvěžení. Bohužel bez možnosti odsolení (sprchy se sladkou vodou) což je na Elbě opravdu běžné a je spíše výjimkou pokud jsou pláže vybaveny sprchou se sladkou vodou.

 

Tags: 
Prosím hlašte zjištění nevhodného obsahu , porušení autorských práv , obtěžující obsah i jiné.